ZADZWOŃ

WYŚLIJ CV

Czy kryzys ma potencjał rozwojowy

Czy kryzys ma potencjał rozwojowy? Na pierwszy rzut oka – nie bardzo. W słowniku, wśród synonimów, są takie słowa jak: trudności, marazm, załamanie, zniechęcenie czy niemoc. Teraz można by dodać jeszcze wyrazy pokrewne: covid, epidemia i locdown. Jednak w słowniku jest też słowo: PRZEŁOM.

 

W ostatnich dniach zakończyłam 5 procesów coachingowych z osobami, które trafiły do mnie z powodu kryzysu, jaki wywołała w ich życiu pandemia. Nowa rzeczywistość spadła nagle, nie dając specjalnie czasu, aby się przygotować.Nie będę tu opisywać sytuacji każdego z nich (może w innym wpisie).

Były to dwie kobiety i trzech mężczyzn, głównie mali  przedsiębiorcy i freelancerzy, z różnych branż. Marek – współwłaściciel restauracji, Justyna – właścicielka zakładu fryzjerskiego, Dominika – managerka w korporacji, Jurek – fizjoterapeuta, Tomek – grafik komputerowy (imiona zmienione). Każdy w różnej sytuacji: biznes zamknięty lub utrata klientów lub planowane zwolnienia … Marazm, załamanie, zniechęcenie, niemoc.

 

Dla każdego z nich ten proces to był PRZEŁOM. W różnym wymiarze: znalezienia nowego celu, odkrycia przekonań, które ciągną w dół, spojrzenia „z lotu ptaka” na swoją sytuację , przepracowania możliwości czy  znalezienia źródła energii, aby ruszyć z miejsca. Przyszli, bo „tonący chwyta się brzytwy”, ale nie spodziewali się zbyt dużo (żeby nie powiedzieć, że nie bardzo wierzyli, że coś się poprawi. Paradoksalnie okazało się, że sytuacja kryzysowa pomogła im w różny sposób: w przeformułowaniu celów, zainspirowaniu do zmian i świeżego spojrzenia, do nowego sposobu wykorzystania  swoich kompetencji, do wykorzystania doświadczenia w niekonwencjonalny sposób lub po prostu realnej oceny sytuacji, bez nadmiernego defetyzmu.

 

Mądre słowa mówią, że „ludzie i organizacje mogą doświadczyć tzw. wzrostu pokryzysowego i odnaleźć w sobie dodatkowe zasoby i kompetencje”. To prawda.

W tym wszystkim, w tej pełnej napięć rzeczywistości, potrzeba najpierw jednego: decyzji, że pomimo frustracji i lęku, chcę PRZEŁOMU. Ta zmiana to przede wszystkim odszukanie u siebie kompetencji, wiedzy, doświadczeń, dzięki którym możemy mieć wpływ na własne życie.Kryzys nie musi zakończyć się tak źle jak to na początku wygląda. To prawda, że kryzysy wymagają często niestandardowych i odważnych działań, np. przewartościowania przekonań o sobie i świecie oraz sposobów działania. Potrzeba trochę wysiłku, ale raczej warto.

 

02 lipca 2020

WYŚLIJ CV

ROZWÓJ FIRMY

ROZWÓJ OSOBISTY

REKRUTACJE

WSPARCIE HR

EMPLOYER BRANDING

TESTY KOMPETENCJI

DORADZTWO KARIERY

COACHING

WYŚLIJ CV

TESTY KOMPETENCJI

WSZELKIE TREŚCI ZASTRZEŻONE.  |  GDAŃSK 2018  | 

PROJEKT I REALIZACJA:

PARTNER:

ZADZWOŃ:  tel. kom. 510 983 400

NAPISZ:  kontakt@personaltalent.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI >>

SPRAWDŹ NA:

SPRAWDŹ NA: