ZADZWOŃ

WYŚLIJ CV

Kochaj siebie – to nie egoizm

Ty sama jesteś najbliższą osobą dla  … siebie samej. W swoim towarzystwie spędzasz całe życie, każdą godzinę i każdą sekundę. W chwilach radości i smutku. A najbliższą osobą trzeba zajmować się najlepiej, najserdeczniej, z wielką miłością.


Dobre traktowanie siebie nie do końca uwzględniają normy obyczajowe, moralne, wychowawcze.  Na ogół słyszymy, że powinniśmy dbać o innych, być altruistyczni. Kierowanie się osobistym interesem, koncentracja na zaspokajaniu własnych potrzeb jest oceniana negatywnie i nazywana egoizmem. Działanie dla dobra innych i działanie dla własnego dobra, często są przedstawiane jako konkurencyjne. Tymczasem jeśli chodzi o kwestie moralne - w Biblii znajdziemy zalecenie i wskazówkę: „będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Czyli mocno i szczerze. 

 

Powiedz: kocham siebie.


Człowiek, który naprawdę kocha siebie z łatwością dostaje wszystko, czego pragnie. Jest doceniany ma atrakcyjną pracę, miłość i przyjaciół. Jeśli nie kochamy siebie, generalnie w życiu mamy trudniej:  nie żyjemy w zgodzie ze sobą, nie mamy dobrych relacji z innymi ludźmi i nie układa nam się w życiu, bo zazwyczaj jesteśmy przekonani że na nic nie zasługujemy. W związku z tym nie dostajemy tego. 

Co to znaczy kochać siebie? Najprostsza definicja - akceptować wszystkie swoje zalety i wady. A także – jak to w miłości – rozumieć siebie, wspierać i lubić siebie, pomagać sobie, traktować siebie z szacunkiem i być ważnym dla siebie. Tu można przytoczyć klasykę gatunku – 1. List do Koryntian:


 „I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, 
lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał. 
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. (…)”


Teraz pomyśl o sobie i zrób rachunek sumienia. Czy jesteś dla siebie cierpliwa i łaskawa? Czy raczej powtarzasz sobie z byle powodu: „Źle to zrobiłam”, „Strasznie dziś wyglądam”, „Niepotrzebnie to powiedziałam” … 


Gdy kochasz siebie, wiesz w czym jesteś dobra, a do czego zupełnie się nie nadajesz. I co najważniejsze:  akceptujesz to. Jeśli nie umiesz kochać siebie, zastanów się, jaka jesteś dla ukochanej osoby (dziecka, męża, partnera) i zachowuj się tak wobec siebie. 

 

Jestem swoją przyjaciółką


Wg mnie pierwszym krokiem do pokochana siebie jest zaprzyjaźnienie się z sobą. Wobec przyjaciółki jesteś wyrozumiała, wybaczasz jej spóźnienie czy roztargnienie, mówisz: „Ona taka jest” i to wiele tłumaczy. A teraz tak samo myśl o sobie. „Dziś nie jestem w formie, więc nie posprzątam mieszkania”. I nic się nie dzieje. Nie jesteś z tego powodu leniwa, tylko po prostu posprzątasz kiedy indziej. Lub zrobi to ktoś za ciebie. 


Jeżeli uświadomisz sobie, jak o sobie myślisz i co do siebie mówisz, będziesz mogła to zmienić , a wtedy uczucie miłości samo przyjdzie. 

 

Czas dla siebie


Gdy kochamy innego człowieka poświęcamy mu czas. Wspólne rozmowy, wyjazdy, imprezy – to robimy razem. Tak samo potrzebujemy czasu tylko dla siebie, aby zająć się tylko sobą i tym, co sprawia mi przyjemność – czytanie, bieganie, medytacja lub nicnierobienie.


Po prostu czasami – powiedz do siebie "Cieszę się, że jesteś" , "Jesteś świetna, mądra i ładna", "Kocham cię taką, jaka jesteś”. Do innych na pewno tak mówisz, teraz powiedz to sobie. 


Napisz list do siebie lub maila. 


Czy coś tak nieskomplikowanego może zadziałać? Może - a dowodem na to, jaka siła kryje się w takich sformułowaniach, jest fakt, że dla wielu z nas powiedzenie sobie czegoś takiego jest na początku bardzo trudne. Warto mówić sobie miłe i ciepłe słowa!

 

Krok po kroku

 

  • Przypomnij sobie sytuacje, w których jesteś niezadowolona z siebie. Dlaczego byłaś niezadowolona?

  • Pomyśl, co stanie się najgorszego jeśli … (powiesz coś głupiego, spóźnisz się, przesolisz danie na obiad itd.). Czy to „najgorsze” jest naprawdę takie ważne?

  • Kiedy możesz być dla siebie bardziej wyrozumiała? Co możesz sobie wybaczyć?

  • Napisz list do bliskiej Ci osoby, aby podziękować za, że jest i jaka jest. Teraz taki sami list napisz do siebie.

28 listopada 2018

WYŚLIJ CV

DLA PRACODAWCY

DLA PRACOWNIKA

REKRUTACJE

WSPARCIE HR

EMPLOYER BRANDING

TESTY KOMPETENCJI

DORADZTWO KARIERY

COACHING

WYŚLIJ CV

TESTY KOMPETENCJI

WSZELKIE TREŚCI ZASTRZEŻONE.  |  GDAŃSK 2018  | 

PROJEKT I REALIZACJA:

PARTNER:

ZADZWOŃ:  tel. kom. 510 983 400

NAPISZ:  kontakt@personaltalent.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI >>

SPRAWDŹ NA:

SPRAWDŹ NA: