ZADZWOŃ

WYŚLIJ CV

Samoświadomość to początek

Samoświadomość to początek. Tu bije źródło, od którego zaczyna się satysfakcjonujące życie.

Badania psychologiczne pokazują, że większość z nas jest pełna złudzeń na swój temat, a świadomość siebie to cały czas dość rzadka cecha: występuje u ok. 10% -15% ludzi.

 

Samoświadomość to kompetencja nazywana największą „meta umiejętnością XXI wieku”. To kluczowe narzędzie, które wspiera każdy obszar życia, np. korzystanie z własnego potencjału, poprawę relacji, komunikację, motywację, pewność siebie, skuteczność w działaniu, zarządzanie ludźmi itd.

 

Dlatego budowanie i odczuwanie satysfakcji w życiu zacznij od pogłębienia kontaktu ze sobą: z tym, co czujesz, co myślisz, co mówisz – „tu i teraz”. Dzięki temu możesz autentycznie i uczciwie kierować własnymi działaniami.

Jest to równowaga pomiędzy dwoma punktami widzenia siebie: swoim i zewnętrznym. Świadomość własna, wewnętrzna, wiąże się z tym, jak Ty postrzegasz swoje wartości, pasje, aspiracje, dopasowanie do środowiska, a także ze świadomością własnych słabych i mocnych stron. Natomiast świadomość, jak postrzegają Ciebie inni wpływa na empatię i większą  satysfakcję z relacji z ludźmi.

 

Ale – uważaj, aby wgląd w siebie nie stał się dla Ciebie destrukcyjny. To bardzo delikatna przestrzeń. Łatwo można wpaść w pułapkę zajmowania się wyłącznie analizą minionych zdarzeń. To zdradliwa droga, wywołująca niepokój. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z doświadczanych aktualnie emocji, potrzeb, myśli, swoich możliwości czy ograniczeń i umieć je nazwać. To pomaga rozpoznać przyczyny i wzorce działania i dalej – przełączyć się z „autopilota” na świadome życie.

 

Często, aby zrozumieć własne emocje i uczucia („Dlaczego niepokoję się, gdy muszę poprosić o podwyżkę?”), zachowania („Dlaczego krzyczałam na kolegę w pracy?”) lub postawy („Dlaczego jestem przeciwny zmianie mojej decyzji?”) – zaczynamy od „Dlaczego?”. To nieskuteczne, a nawet szkodliwe pytanie. Wywołuje bezcelowe negatywne myśli i sprzyja zatapianiu się w nich. Na przykład, gdy otrzymasz krytyczną opinię od przełożonego i zaczynasz myśleć: „Dlaczego on/a tak powiedział/a?”, to skoncentrujesz się na tej osobie i swoich lękach, błędach lub niepewności.

 

Zatem jak pytać? Okazuje się, że są to pytania: „Co?” lub „Jak?”, które – zamiast bezproduktywnie myśleć o przeszłości - pomagają skoncentrować się na przyszłości oraz inspirują do działania na podstawie nowych wniosków.

 

Moja klientka z coachingu, Małgorzata, koncentrowała się głównie na samoświadomości zewnętrznej: na tym, co mówili o Niej przełożeni i koledzy w pracy.  Pracowała jako Menadżerka ds. logistyki. Ponieważ nie czuła się w tym dobrze, podjęła decyzję o zrezygnowaniu z kariery w tej firmie, ale nie była pewna, co chce dalej robić. Szukając nowej pracy, sugerowała się tym, co słyszała od znajomych z pracy. Podczas sesji odkryła, że niewystarczająco zwracała uwagę na samoświadomość wewnętrzną: na swoje emocje i sposoby działania. To pomogło Jej rozpocząć pracę, w której czuje się na swoim miejscu i szybko, bez większego wysiłku, awansowała.

 

Inny mój Klient – Marek pracował w sprzedaży i nie lubił swojej pracy. Zastanawiał się: „Dlaczego tak źle się czuję?” oraz „Dlaczego jeszcze nie zmieniłem tej pracy?”. Zagłębiał się w przeszłość, obwiniał innych i budował ograniczające go przekonania. Utknął w martwym punkcie. Przepracowaliśmy temat i Marek zamiast szukania odpowiedzi na „Dlaczego …?” znalazł odpowiedź na pytania: ,,Jakie sytuacje sprawiają, że czuję się źle? Co mogę zrobić? Jakie mam możliwości?”. Uświadomił sobie, co go zatrzymywało i odkrył znacznie bardziej satysfakcjonującą ścieżkę kariery.

 

Zobacz, jak możesz zacząć ćwiczyć samoświadomość.

 

11 października 2019

WYŚLIJ CV

DLA PRACODAWCY

DLA PRACOWNIKA

REKRUTACJE

WSPARCIE HR

EMPLOYER BRANDING

TESTY KOMPETENCJI

DORADZTWO KARIERY

COACHING

WYŚLIJ CV

TESTY KOMPETENCJI

WSZELKIE TREŚCI ZASTRZEŻONE.  |  GDAŃSK 2018  | 

PROJEKT I REALIZACJA:

PARTNER:

ZADZWOŃ:  tel. kom. 510 983 400

NAPISZ:  kontakt@personaltalent.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI >>

SPRAWDŹ NA:

SPRAWDŹ NA: