ZADZWOŃ

WYŚLIJ CV

Słowa, które tworzą nasze życie

Słowa, które wypowiadamy mają moc. Ta moc może być pozytywna, energetyczna lub negatywna, destrukcyjna. Z własnego doświadczenia wiemy, że to, co mówimy lub słyszymy wywołuje różne rezultaty – czasami zgodne z intencją mówiącego (jeśli robi to świadomie), czasami nie. Istnieje kilka „magicznych” słów, które mają szczególną moc. Ich świadome używanie może być gwarancją skutecznej komunikacji.


Nie - czyli tak


„Nie myśl w tej chwili o tym, jak jest zimno przy temperaturze -10 stopni C”, „Nie myśl o tym, jak robi się zimno, gdy dodatkowo wieje wiatr”, „Nie myśl jak ciężko jest brnąć przez śniegowe zaspy”. Cóż – mimo intencji mówiącego, obrazy – chociaż na ułamek sekundy – pojawiały się w głowie. Może nawet miałaś gęsią skórkę? Może jeszcze teraz czujesz na twarzy mroźny powiew wiatru? 


Wiele razy słyszeliśmy (lub sami mówiliśmy) „Nie denerwuj się”, „Nie płacz”, „Nie martw się”. Tymczasem nasz mózg najpierw „słyszy”  polecenia – denerwuj się, płacz, martw się. Dopiero potem włącza się logika i mózg rozumie słowo „nie”. Ale jest już za późno. Obrazy z odrzuconym „nie” powstały i to one zostały zrozumiane i zapamiętane. To proste. Zamiast „Nie zapomnij zamknąć drzwi” można powiedzieć „Zamknij drzwi”, zamiast „Nie biegnij”, „Idź wolno”. Wtedy, to co mówimy jest skuteczne.


Jednak skuteczność to nie tylko unikanie „nie”, ale też jego świadome stosowanie. „Nie chcesz chyba poświęcać codziennie czasu na naukę. Nie zależy Ci przecież na codziennym czytaniu podręczników. Podejdź do nauki inteligentnie i twórczo.” Wypowiedź z „nie” zawiera zakamuflowaną intencję, która wypowiedziana wprost i zdecydowanie może budzić opór.


Ale spróbuj!


„Ale” i spróbuj” to kolejne magiczne słowa. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ – podobnie jak „nie” – wpływają na znaczenie, tego, co mówimy. 


„Bardzo lubię, gdy tak do mnie mówisz, ale czasem przesadzasz z komplementami”. Słowo „ale” zabija pozytywną część zdania, ponieważ przenosi siłę wypowiedzi na to, co jest po „ale” – czyli na coś negatywnego, na krytykę. 
„Spróbuj napisać to na poniedziałek”. „Spróbuj” powoduje, że wypowiedź jest sugestią do niepowodzenia:  mogę nie zdążyć, mogę napisać to na inny dzień i nic się nie stanie.


Podobnie osłabiająco na wypowiedź działają takie słowa jak: chciałabym, zobaczę, udało się, wyszło, dałem radę. 
Krok po kroku do zmiany


Po rozmowie z koleżanką/ mamą/ szefem. Podwładnym zastanów się, czy zastosowała/eś powyższe magiczne słowa.
Zastanów się (najlepiej zapisz), jak możesz je zastąpić.


Przez najbliższe 3 dni, staraj się mówić uważnie i stosować powyższe zasady.


Zainspiruj się


„Z żab w księżniczki”, J. Grinder, R. Bandler
„Sekret”, R. Byrne
„Dochodząc do tak”, R. Fisher, W. Ury, B. Patton 
„Odchodząc od nie”, W. Ury

 

28 listopada 2018

WYŚLIJ CV

DLA PRACODAWCY

DLA PRACOWNIKA

REKRUTACJE

WSPARCIE HR

EMPLOYER BRANDING

TESTY KOMPETENCJI

DORADZTWO KARIERY

COACHING

WYŚLIJ CV

TESTY KOMPETENCJI

WSZELKIE TREŚCI ZASTRZEŻONE.  |  GDAŃSK 2018  | 

PROJEKT I REALIZACJA:

PARTNER:

ZADZWOŃ:  tel. kom. 510 983 400

NAPISZ:  kontakt@personaltalent.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI >>

SPRAWDŹ NA:

SPRAWDŹ NA: