ZADZWOŃ

WYŚLIJ CV

Wystaw czułki, czyli o pewności siebie*

Dziś o pewności siebie i nieśmiałości. Właściwie bardziej o pewności siebie, bo to jest ten stan, na którym nam zależy. A ja chcę skupiać się na tym, czego chcę, a nie na tym, czego nie chcę. 

 

Pożądana cecha


Pewność siebie przypisuje się ludziom, którzy odnieśli sukces. To także cecha, która pozwala zabiegać o swoje nie tylko w życiu zawodowym, ale też na co dzień, w relacjach z innymi. To przekonanie, że jestem ok i to, co robię jest ok. Ciągle słyszymy (ale też wiemy z własnego doświadczenia), że jest to cecha pożądana. Jednak nie wszyscy ją mają w takim stopniu, aby nie bać się wystąpień publicznych, zawierania znajomości i mówienia swojego zdania. Ale dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie można się nauczyć. Jednak wiele osób ma z tym wielki problem. Mówią, że brakuje im pewności siebie, unikają kontaktów z ludźmi, są nieśmiali, boją się wystąpień publicznych. 

 

Byłaś pewna siebie


Gdy się głębiej zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że przecież był czas, że byłyśmy bardziej pewne siebie, mniej zwracałyśmy uwagę na to, co myśli o nas świat. Gdy miałyśmy 3, 4 czy 5 lat nie bardzo przeszkadzał nam kolor rajtuz, plama na swetrze czy bieganie nago po plaży. Wszystko było ok, nawet jeśli inni (rodzice, ciocie i babcia) mówili nam, że coś jest nie tak. Nikt nie był w stanie powstrzymać cię przed sięgnięciem po zabawkę, której pragnęłaś – ani rodzice, ani inne dzieci, ani nawet pani w przedszkolu (chyba że siłą). W dzieciństwie wszystko było możliwe. 
I co się stało? Zaczęłaś zwracać uwagę, na to, co mówią inni (rodzice, pani w szkole, ciocie i babcia) i słyszeć : to jest złe, tak nie wypada, co inni pomyślą, lepiej nic nie mów, to jest groźne, tam nie idź, to powiedziałaś źle, ta fryzura Ci nie pasuje …


Świat wmówił Ci pewne przekonania, w które uwierzyłaś i które odebrały  Ci naturalną pewność siebie. Może stało się to nagle, a może działo się latami.  Jedno jest pewne – brak pewności siebie, to nie jest twój naturalny stan!

 

A teraz konkrety.


Weź na tapetę jakąś sytuację, w której tracisz pewność siebie. Np. wystąpienia publiczne – gdy MASZ prezentację w pracy, chcesz coś powiedzieć podczas spotkania ze znajomymi czy na zebraniu w szkole twojego dziecka zgłosić problem, z którym się nie zgadzasz. 

 

Moja rozmowa z Tobą na ten temat wyglądałaby następująco.
Ty: Boję się wystąpień publicznych.
Ja: Czego boisz się najbardziej?
Ty: Tego, że się ośmieszę. Tego, że wszyscy na mnie patrzą, a ja zacznę się jąkać, zrobię się czerwona. Wszyscy mnie będą oceniać. Będę spięta, zestresowana i ciężko będzie mi to przełamać, aby dobrze wypaść.
Ja:  No tak … A jak chcesz, żeby było?
Ty: No chcę, dobrze wypaść w takiej sytuacji. Być zrelaksowana, swobodna, uśmiechać się, mówić płynnie. No i nie czuć strachu.
Ja: A gdybym siedziała na sali i widziałabym Cię, że jesteś zrelaksowana, swobodna i uśmiechnięta, to kogo bym zobaczyła?
Ty: Hmm… Osobę, która jest dobra w robieniu prezentacji. I pewna siebie.
Ja: A dlaczego jest dla Ciebie ważne, aby być dobrą w robieniu prezentacji i pewną siebie?
Ty: Chcę czuć się dobrze, nie stresować się, być pewną, że sobie poradzę w takiej sytuacji.
Ja: A gdybyś nie stresowała się i była pewna, że sobie poradzisz, to co mogłoby się wydarzyć?
Ty: Na pewno byłabym bardziej pewna siebie. Wtedy byłabym szczęśliwsza, praca dawałby mi więcej radości. Może stałabym się bardziej towarzyszka i lubiana przez znajomych.

 

Co czułaś czytając ten dialog? Może okazało się, że jest światełko w tunelu i poczułaś nadzieję, że zmiana jest możliwa? Zrobiło ci się trochę lżej, bo doświadczyłaś, że można o tym rozmawiać, a rozmowa jest otwierająca?  Teraz to ty decydujesz, czy chcesz wejść w to, co dla Ciebie będzie nową tożsamością.
Wkrótce napiszę więcej o pewności siebie.

 

*Nie ma jednej uniwersalnej prawdy. Każdy ma swój punkt widzenia.

 

 

28 listopada 2018

WYŚLIJ CV

DLA PRACODAWCY

DLA PRACOWNIKA

REKRUTACJE

WSPARCIE HR

EMPLOYER BRANDING

TESTY KOMPETENCJI

DORADZTWO KARIERY

COACHING

WYŚLIJ CV

TESTY KOMPETENCJI

WSZELKIE TREŚCI ZASTRZEŻONE.  |  GDAŃSK 2018  | 

PROJEKT I REALIZACJA:

PARTNER:

ZADZWOŃ:  tel. kom. 510 983 400

NAPISZ:  kontakt@personaltalent.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI >>

SPRAWDŹ NA:

SPRAWDŹ NA: